Przejdź do głównej zawartości

Międzynarodowy Dzień Książki

Międzynarodowy Dzień Książki obchodzony jest 23 kwietnia.

 Pełna nazwa "Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich" (ang: World Book And Copyright Day). Pomysłodawcą Święta Książki był walencki (od miasta Walencja) wydawca i dziennikarz Vicente Clavel Andrés, który w 1923 roku zorganizował pierwszy Festiwal Książki Hiszpańskiej (hiszp: Fiesta del Libro espanol).
Początkowo festwial organizowany był w domniemaną rocznicę urodzin Miguel'a de Cervantes'a - 7 pażdziernika. W 1926 roku król Alfons XIII podpisał dekret ustanawiający Festiwal Książki Hiszpańskiej formalnym świętem. Dekret ten zmienił datę obchodów święta na 23 kwietnia - dzień śmierci Cervantes'a.
Od 1964 roku Święto Książki przejęły inne kraje hiszpańskojęzyczne, a w 1995 roku UNESCO ogłosiło dzień 23 kwietnia "Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich".
 Obchody i Zwyczaje
Od początku tego święta w Hiszpani organizowany jest dwudniowy maraton czytania dzieł Miguel'a de Cervantes'a, a w Alcalá de Henares (miasto) król przyznaje nagrodę imienia Cervantes'a dla wybitnego pisarza hiszpańskojęzycznego. W innych krajach organizowane są targi książki i inne imprezy promujące czytanie i wydawanie książek.
Od 1998 roku w Wielkiej Brytanii, z okazji tego dnia, wydaje się specjalne edycje książek dla dzieci za 1 funta.

Dokładniejsze informacje na temat obchodów Dnia Książki i imprez towarzyszących w Polsce znaleźć można na stronach: Światowy Dzień Książki (z tej strony pochodzi, prezentowany u nas, plakat Dnia Książki 2010).
    Ciekawostki
  • W 2011 roku, pierwszy raz po 56 latach, Międzynarodowe Targi Książki zostały odwołane przez dotychczasowego organizatora - firmę Ars Polona. Przyczyną odwołania było zorganizowanie konkurencyjnych targów przez Murator Expo Sp. z.o.o w tym samym miejscu i czasie. Ars Polona wystąpiła na drogę sądową zarzucając Muratorowi nieuczciwe działanie szkodzące konkurencji. Oświadczenie firmy Ars Polona - Odwołanie Targów Książki
  • 23 kwietnia 1616 roku zmarł Miguel de Cervantes ale jest to też dzień śmierci dwóch innych pisarzy hiszpańskojęzycznych: Inca Garcilaso de la Vega i Josep Pla. W tym dniu (23. VI 1616), ale według kalendarza juliańskiego (używanego wtedy w Anglii), zmarł także William Szekspir według, obecnie używanego kalendarza gregoriańskiego, dzień śmierci Szekspira to 3 maja).
  • Laureaci nagród Cervantes'a to między innymi: Mario Vargas Llosa (Peru/1994), Octavio Paz (Meksyk/1981), Jorge Luis Borges (Argentyna/1979). W ostatnich latach nagrodę tą otrzymali: Sergio Pito (Meksyk/2005), Antonio Gamoneda (Hiszpania/2006) i Juan Gelman (Argentyna/2007). W nawiasach podano narodowość i rok przyznania nagrody.
  • W 2008 roku brytyjska seria książek za 1 funt zawierała między innymi, znane także w Polsce, Przygody Misia Paddington'a Michael'a Bond'a oraz Przygody Kapitana Majtasa Dav'a Pilkey'a pod tytułem Inwazje Krwiożerczych Klozetów.
  •  Targi Książki
    W 2008 roku w okolicach 23 kwietnia odbywały się następujące międzynarodowe targi książki:
  • 24.04 - 12.05 34-te Międzynarodowe Targi Ksiązki w Buenos Aires (34. Feria Internacional del Libro de Buenos Aires)
  • 24.04 - 27.04 14-te Międzynarodowe Targi Książki w Pradze (14. International Book Fair - Bookworld Prague 2008)
  • 24.04 - 27.04 15-te Międzynarodowe Targi Książki w Budapeszcie (15. International Book Fair Budapest)
  • 30.04 - 04.05 22-gie Międzynarodowe Targi Książki i Prasy w Genewie (22.Salon International du Livre et de la Presse - Geneva)
  • 02.05 - 04.05 Targi Książki w Bazylei (BuchBasel 2008)
  • 16.05 - 18.05 53. Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie 


 źródło: http://halloween.friko.net/dzien-ksiazki.html

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Testament, Remigiusz Mróz

Testament, Remigiusz Mróz – przeczytaj recenzję „Testament” to 7. tom serii z mecenas Joanną Chyłką. Tym razem tematem przewodnim jest reprywatyzacja w Warszawie. Znany, warszawski ginekolog otrzymuje ogromny spadek od jednej ze swoich pacjentek. Jest to o tyle niespodziewane, że była jego pacjentką tylko raz. Elementem spadku jest m.in nieruchomość, która po reprywatyzacji stała się własnością kobiety. Kiedy lekarz jedzie obejrzeć spadek, odnajduje na miejscu zwłoki w stanie zaawansowanego rozkładu. Dość szybko zaczyna się nim interesować policja… Lekarz zwraca się do Chyłki, by ta go reprezentowała. Pani mecenas ostatecznie godzi się i powoli odkrywa ogrom sekretów rodzinnych spadkodawczyni… źródło: czytam wszędzie 

Co można czytać na wiosnę?

  Marzec 2018 Wiosna za oknem, słoneczko zaczyna nas rozpieszczać a zatem jest dogodny czas na relaks. Co zatem czytać na wiosnę? Prezentujemy za portalem czytam wszędzie bestsellery marca 2018: Mróz, Coben, Paris dalej na topie. Tych autorów znajdziecie w naszej bibliotece!!! Zapraszamy źródło: czytam wszędzie

Cudowny chłopiec - coś dla nas wszystkich

Wzruszająca i przezabawna opowieść o walce dziecka z przeciwnościami losu. DOSTĘPNA W NASZEJ BIBLIOTECE!!! POLECAM, BO KAŻDY Z NAS MOŻE POMÓC, KAŻDY Z NAS SPOTYKA SIĘ Z CHOROBĄ I KAŻDY Z NAS MA W SOBIE CECHY DOBREGO PRZYJACIELA, TYLKO CZASAMI JE UKRYWA!  August jest inteligentnym, dowcipnym chłopcem i jego życie wyglądałoby pewnie zupełnie inaczej, gdyby nie jeden zmutowany gen, z powodu którego ma zdeformowaną twarz i, zanim skończył 10 lat, musiał przejść 27 operacji. Do tej pory patrzył na siebie oczami bezwarunkowo kochających go rodziców i siostry. Teraz, gdy idzie do szkoły – od razu do piątej klasy – przyjdzie mu się zmierzyć ze światem rówieśników i starszych uczniów, z ostracyzmem, uprzedzeniami, a czasem ze zwykłym chamstwem i podłością. Spotka się jednak również z dobrocią, przyjaźnią i wspaniałomyślnością. Kontakt z rówieśnikami odmieni Augusta. Ale czy tylko jego? Nr 1 na liście bestsellerów New York Timesa! Najlepsza książka Amazona w  2012 roku! Jedn...