Przejdź do głównej zawartości

Zmarł Terry Pratchtt



Terry Pratchett, właśc. Terence David John Pratchett (ur. 28 kwietnia 1948 w Beaconsfield, zm. 12 marca 2015) – brytyjski pisarz fantasy i science fiction, najbardziej znany jako autor cyklu Świat Dysku. Inne jego dzieła to m.in. Trylogia Johnny’ego Maxwella i Trylogia Nomów. Współpracował także przy adaptacjach swojej twórczości na potrzeby sztuk teatralnych i gier komputerowych.
Jego pierwsza powieść Dywan została opublikowana w 1971. Pierwsza książka z serii Świat DyskuKolor magii – ukazała się w 1983 i od tego momentu autor kończył średnio dwie książki rocznie.
Pratchett był w latach 90. najlepiej sprzedającym się autorem w Wielkiej Brytanii. Do lutego 2007 roku sprzedał na całym świecie ok. 50 milionów książek, a jego dzieła zostały przetłumaczone na 33 języki. Obecnie jest drugim najchętniej czytanym pisarzem w Wielkiej Brytanii, a w USA siódmym najchętniej czytanym pisarzem niepochodzącym ze Stanów Zjednoczonych.
Terry Pratchett w 1998 „za zasługi dla literatury” został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego w klasie Officer. Jego powieść Zadziwiający Maurycy i jego edukowane gryzonie zdobyła w 2001 nagrodę Carnegie Medal za najlepszą książkę dla dzieci.
Książki Pratchetta są często określane jako „kultowe”. W 2008 otrzymał tytuł honorowy Sir.

 Powieści te rozgrywały się w świecie mającym kształt dysku, podtrzymywanym przez cztery słonie stojące na wielkim żółwiu. Zamieszkują go tradycyjni bohaterowie powieści fantasy, które Autor obdarzył cechami współczesnych ludzi.



 Kolejna seria opowiada o przygodach Johnny'ego Maxwella. Poznajemy go jako niezwykłego 12-latka i towarzyszymy w jego codziennym życiu, które jest lekko pogmatwane i pełne dziwnych zdarzeń.

Na podstawie powieści Terrego Pratchetta powstają gry komputerowe, fabularne, komiksy i filmy, a jego książki zostały przetłumaczone na 33 języki.

Oto kilka cytatów z książek Terrego Pratchetta:

Człowiek nigdzie naprawdę nie był, póki nie wróci do domu.
Blask fantastyczny

To, że coś jest oczywiste nie oznacza jeszcze, że jest prawdą.
Trzy wiedźmy

Słowa ograniczają, czasami milczenie bywa wymowniejsze i zawiera w sobie więcej treści.
Ruchome obrazki

Trzeba uważać, kiedy wypowiada się życzenie. Nigdy nie wiadomo, kto może słuchać.
Muzyka duszy

Życie jest ciągiem następujących po sobie chwilowych rozwiązań.
Ciekawe czasy

Zawsze bierz pod uwagę fakt, że możesz się mylić.
Bogowie, honor, Ankh-Morpork

Kłamstwo obiegnie cały świat, zanim prawda zdąży włożyć buty.
Prawda

Zawsze pamiętaj, że tłum, który oklaskuje twoją koronację, jest tym samym tłumem, który będzie oklaskiwał twoją egzekucję.
Piekło pocztowe

Ze wszystkich sił we wszechświecie najtrudniej jest przezwyciężyć siłę przyzwyczajenia.
Johnny i zmarli


 Źrodła:


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Byliśmy na Gali rozdania nagród w ogólnopolskim konkursie eTwinning 2017

W dniach 02-03.06.2017r. nasze uczennice z kl. III TH miały przyjemność spotkać się na Gali w Warszawie z przedstawicielami ministerstwa, koordynatorami i uczestnikami najlepszych w tym roku projektów etwinning. Ceremonia odbyła się w pięknej sali Teatru Królewskiego – Stara Pomarańczarnia w Muzeum Łazienki Królewskie . Wraz z nauczycielami i uczniami wyróżnionych szkół przybyli przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej – Pani Minister Marzenna Drab i Pan Rafał Lew-Starowicz. Ministerstwo Cyfryzacji reprezentował Pan Minister Marek Zagórski i Lider Cyfryzacji Pan Włodzimierz Marciński. Przybyłych gości przywitał dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Potem wysłuchaliśmy przemówień Pani Minister Marzenny Drab oraz Pana Ministra Marka Zagórskiego. Najważniejszy punk programu to wręczenie nagród uczestnikom gali: nasz projekt Learn English with apps! zająć III miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych . Nagrody wręczali przedstawiciele Mini

Testament, Remigiusz Mróz

Testament, Remigiusz Mróz – przeczytaj recenzję „Testament” to 7. tom serii z mecenas Joanną Chyłką. Tym razem tematem przewodnim jest reprywatyzacja w Warszawie. Znany, warszawski ginekolog otrzymuje ogromny spadek od jednej ze swoich pacjentek. Jest to o tyle niespodziewane, że była jego pacjentką tylko raz. Elementem spadku jest m.in nieruchomość, która po reprywatyzacji stała się własnością kobiety. Kiedy lekarz jedzie obejrzeć spadek, odnajduje na miejscu zwłoki w stanie zaawansowanego rozkładu. Dość szybko zaczyna się nim interesować policja… Lekarz zwraca się do Chyłki, by ta go reprezentowała. Pani mecenas ostatecznie godzi się i powoli odkrywa ogrom sekretów rodzinnych spadkodawczyni… źródło: czytam wszędzie 

Biografia geniusza!

Zrozumieć Vincenta van Gogha 18 listopada do księgarń trafiła monumentalna, licząca ponad 1000 stron biografia ujawniająca wiele nieznanych informacji o życiu genialnego holenderskiego malarza Vincenta van Gogha. Książka autorstwa laureatów Pulitzera Stevena Naifeha i Gregory’ego White’a Smitha ukazała się nakładem wydawnictwa Świat Książki.  Poniżej prezentujemy fragment tej publikacji: Vincent van Gogh źródło:  http://booklips.pl/